![θεσσαλονικη](https://protogymnasio.gr/wp-content/uploads/2018/02/protogymnasio_12022018_001.jpg)
Το 1ο Γυμνάσιο Σπάρτης θα πραγματοποιήσει τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη από την Παρασκευή 27/04/2018 έως και την Δευτέρα 30/04/2018 σε Θεσσαλονίκη, Δράμα και Έδεσσα. Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί από 65 μαθητές της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου στα πλαίσια των πολιτιστικών προγραμμάτων «Πόντος – Μικρά Ασία … άρωμα Ελλάδας» και «Σεργιάνι στις γειτονιές της Σμύρνης και του Πόντου» που υλοποιεί το σχολείο κατά το τρέχον σχολικό έτος.